На комфорт перебування у приміщенні та продуктивність праці впливає не лише яскравість світла, та й його відтінок. Не менш важливою є відповідність сприйманого кольору реальному. Цифрове позначення цього параметра називається індекс або коефіцієнт передачі кольору. Позначається він Ra або CRI, від англ. colour rendering index (коефіцієнт передачі кольору).
Еталонним є денне світло. Його CRI дорівнює 100. Виробники освітлювальних приладів не прагнуть досягти такої якості. Лампи з коефіцієнтом понад 80 не втомлюють очі, і з Ra більше 90 – суб'єктивно не від еталонних. В органі зору існує 3 детектори, які відчувають кольори: червоний, зелений, синій. Так само можна сказати, що око сприймає не кольори, а довжину хвилі, з якої ці кольори складаються. А все різноманіття кольорів, сприймане оком, відбувається завдяки умовному змішуванню трьох основних перерахованих вище кольорів.
Як людина сприймає кольори? Візьмемо наприклад яблуко. У повній темряві яблуко не має кольору. Для того, щоб отримати сприйняття кольору нам потрібно джерело світла. Говорячи простіше, відбите від поверхні об’єкта світло потрапляє в око, інформація про нього передається в мозок, який сприймає колір. Яблуко має червоний колір, тому що його поверхня відбиває червону складову і поглинає іншу частину світлового спектру. Потім відбите світло потрапляє в око, а звідти передається в мозок людини. Чи не можете відрізнити ваше чорне пальто від темно-синього в гардеробі? Можливо, ваше поточне джерело освітлення (в гардеробі або коридорі) має дуже низький індекс CRI!
Індекс кольору CRI - це показник того, як кольори виглядають під джерелом штучного світла в порівнянні з сонячним світлом. Індекс вимірюється від 0 до 100, причому ідеальні 100 вказують, що кольори під джерелом світла виглядають такими ж, як і при природному сонячному світлі. Індекс кольору відноситься до якості джерела світла з точки зору того, наскільки добре він передає кольори або об'єкти в порівнянні з природним денним світлом. Якщо ви купили будь-який предмет одягу і помітили, що при денному світлі він виглядає інакше, ніж коли ви приміряли його в примірювальній - тоді це хороший приклад того, що індекс CRI освітлення в магазині не відповідає денному світлу.
Індекс широко використовується у професійному світлодіодному освітленні, він допомагає розрізняти природність, розрізняти відтінки, яскравість, переваги, точність найменування та гармонію кольорів. Освітлення з індексом CRI 80 і більше вважається прийнятним для більшості лампочок чи світлодіодних модулів. Освітлення з індексом CRI, більше 90, вважається світлом з високої якості та в основному використовується в комерційних, мистецьких, кінематографічних, фотографічних цілях та роздрібних магазинах. Коефіцієнт передачі кольору в світлодіодних лампах, незважаючи на властиві методиці недоліки, має таке ж важливе значення, як і інші технічні характеристики (світловий потік, колірна температура та ін.).
Низькоякісні світлодіодні лампи сприяють формуванню неправильного сприйняття кольорів оточуючих предметів. Тому при виборі світлодіодної продукції, для створення комфортного для людини освітлення слід надавати перевагу лампам і світильникам, які мають Ra>80. Для освітлення місць, що вимагають чіткої видимості Ra = 90-100. Світлодіодні лампи з Ra<80 краще застосовувати в технічних і складських приміщеннях.