Сучасні варіанти дизайну інтер'єрів часто припускають створення точкового освітлення, де кожен освітлювальний прилад спрямований на певне місце. Група таких світильників вже формує освітлений масив або локальну зону, що підсвічується. Це дозволяє як повністю висвітлити приміщення, так і підсвітити певні інтер'єрні зони або виділити окремий об'єкт. Найкращим вибором для такого завдання був і є точковий світильник. Ринок пропонує безліч моделей, що мають різні особливості, але, напевно, найпопулярніші - це точкові гіпсові світильники. Це освітлювальний прилад, корпус якого виконаний зі спеціальних сортів скульптурного гіпсу та укомплектований монтажною фурнітурою. Про їх особливості, різновиди та інші моменти ми поговоримо.

Чому гіпс?

Цей природний матеріал завжди був і довгий час буде незамінним у будівництві. І сфера його застосування лише розширюється. Плюсів у гіпсу кілька:

  • Він екологічний. Не виділяє нічого шкідливого, навіть при нагріванні, що для освітлювального приладу, схильного до впливу температури та просто її перепадів дуже важливо.
  • Гіпс не горить. Взагалі. При цьому досить довго нагрівається, і погано передає температуру далі, на навколишні елементи та матеріали.
  • Це дешевий матеріал, який дозволяє створювати різноманітні геометричні форми, без застосування дорогих та складних технологій. І його легко обробляти.

При виробництві точкових світильників у чистому вигляді гіпс застосовується рідко. Причина проста - не найвидатніші механічні якості. Але світильник – річ статична, ударів чи рухів у процесі його експлуатації не передбачається. Для надання достатньої міцності конструкції корпусу світильника до гіпсу додають невелику кількість полімерних смол. На вищеописані характеристики це не впливає, але міцності та впевненості при монтажі гіпсового виробу додає. Ще одна специфічна особливість гіпсу – його гігроскопічність, тобто здатність поглинати вологу. Це накладає певні обмеження використання виробів із нього.

Різновиди гіпсових точкових світильників

Гнучкість у роботі з матеріалом дозволяє створювати різноманітні варіанти освітлювальних приладів, призначені для монтажу у різних місцях. За місцем розміщення гіпсові точкові світильники бувають:

  1. Стельовими. Тобто розміщується на вертикальній поверхні. Варіант як загального, так локального освітлення.
  2. Настінними. Такі світильники стають заміною класичних настінних бра. Це більше вибір для підсвічування певної зони.

Стельові гіпсові світильники можуть бути:

  • Вбудовані або врізні. Повністю або частково утоплюються в підвісну або натяжну стелю. Монтаж здійснюється під час проведення оздоблювальних ремонтних робіт, після монтажу світильників стіна або стеля виготовлюється разом з ними і фарбується в один тон.
  • Накладні або підвісні. Відмінний варіант, якщо порушувати цілісність конструкції стелі не можна, а ось точок освітлення необхідно додати. Монтаж можна зробити вже на поверхню після завершення оздоблення. Найпростіші в установці.

Настінні гіпсові світильники – цескоріше моделі, які використовуються для декоративних підсвіток стін чи сходів, вони встановлються в рівень зі стіною і фарбуються в один колір. Такий світильник стає не тільки освітлювальним приладом, а й частиною дизайну інтер'єру приміщення, підкреслюючи його особливості та створюючи необхідну атмосферу.

Функціональна частина конструкції може бути як фіксованою, так і поворотною. Остання дозволяє змінювати напрямок світлового потоку в невеликому радіусі.

Переваги гіпсових точкових світильників

Багато з них виходить з характеристик самого матеріалу. Сюди варто зарахувати:

  • Дешевизна. Самого гіпсу, виробництва готового світильника та роботи з ним – немає потреби в залученні висококласного (і високооплачуваного) спеціаліста.
  • Безпека. Гіпс не виділяє шкідливі речовини, не горить, погано акумулює або передає температуру. Останнє робить такий вид світильників найкращим вибором при сусідстві з матеріалами, що зазнають температурної деформації. Наприклад, для натяжних стель.
  • Простота монтажу та обробки. Гіпсовий світильник, особливо підвісний або настінний, можна закріпити самостійно. Нерівності, щілини або кути легко обробляються, зашпакльовуються та обробляються. І так - гіпсові світильники ремонтопридатні, якщо в процесі з'являться тріщини. Заліпити їх нескладно, як і повторно пофарбувати.
  • Велика кількість варіантів за формою, кольором чи функціоналом. При цьому можна самому пофарбувати в потрібний колір, якщо того вимагає дизайнерський задум, і навіть надати потрібної форми.
  • Можливість встановлення будь-якого типу джерела освітлення. Потрібно строге спрямоване світло - світлодіоди або галоген чекають на вас, потрібне м'яке розсіяне світло - лампи розжарювання ніхто не скасовував.

Специфіка матеріалу передбачає використання гіпсових світильників усередині приміщень - вологи вони, незважаючи на добавку синтетичної смоли, не люблять. Ну і для ванної кімнати є практичніші варіанти.

Простота та легкість монтажу не скасовує необхідності дотримуватись технології при виконанні цих процесів. Застосування правильно підібраних та якісних матеріалів, грамотне планування та врахування особливостей приміщення – це запорука гарного результату. Наприклад, у процесі лінійної зміни матеріалів (нагрівання та охолодження) на вже оброблених швах у посадковому гнізді закріпленого вбудованого світильника можуть з'являтися видимі тріщини. Вихід простий - після стартової шпаклівки по поверхні гіпсокартону та технічної зони світильника наклеїти флізелінові смужки або цільно вирізану за розміром форму, а потім завершити фінішну обробку. І таких моментів є чимало, тому до підбору фахівців варто поставитися з належною увагою, і ваші точкові гіпсові світильники прослужать довго.

Гіпсові точкові світильники – це недорого, безпечно, гарно та технологічно. І це не далеке майбутнє, а цілком реальна і популярна технологія, що дозволяє принести в наше життя більше комфорту та естетики. А для дизайнерів це взагалі знахідка, що дозволяє при невеликому бюджеті створювати унікальні інтер'єрні шедеври.