Кухня давно перестала бути просто місцем для приготування їжі. Оптимізація та раціональніше використання простору розширили її функції, тепер це і їдальня, і громадська зона, з великим обіднім столом. Сучасна кухня - це саме відвідуване місце в будинку, де люди проводять найбільшу кількість часу разом і точку тяжіння всього інтер'єру, особливо якщо вона поєднана з іншими приміщеннями. Абсолютна більшість сучасних проектів заміських будинків має форм-фактор кухні, поєднаної з вітальнею. Та й у квартирах загальний відкритий простір, а саме кімната – студія теж не передбачає виділення кухні окремого приміщення. Сучасні технічні рішення допомагають забезпечити необхідний рівень комфорту, наприклад, організувати ефективну витяжку. Те саме можна сказати про освітлення, але тут є свої моменти і нюанси, про які варто поговорити.

Правильне планування освітлення на кухні

Ключовим принципом при створенні комфортного та функціонального освітлення на сучасній кухні є поділ його на зони. Все, забудьте про одну єдину люстру посередині приміщення! Це неефективне рішення пішло в небуття, і навіть в ультракомпактних кухнях застосовують багатоточкові освітлювальні системи. Кожна функціональна зона повинна мати своє освітлення. І чим більше таких зон – тим більше освітлювальних приладів. Не важливо, у вас компактна кухня – їдальня, або велика спільна кухня – вітальня – кожна зона має своє світло, яке дозволяє виділити її особливості у загальному просторі. Правильно організоване освітлення на маленькій кухні зробить її візуально більше, а об'ємній студії навпаки, додасть більше інтимності та затишку.

Другий важливий момент, який варто виділити – це завчасне планування систем освітлення. Бажано на етапі розробки проекту будинку або хоча б до початку проведення ремонтно-оздоблювальних робіт. При цьому важливо продумати все до деталей як декоративну і функціональну частину, так і інженерну. Після чистового оздоблення прокласти нову проводку буде дорого, а часто просто неможливо. Особливо це важливо, якщо передбачається використання вбудованих кухонних меблів, що виготовляються за індивідуальним проектом саме для даного приміщення. Встановити інтегроване підсвічування у вже встановлений гарнітур без його часткового розбирання дуже складно.

Також варто згадати про матеріали світильників на кухні. Якими б не були ефективними ваша витяжка та вентиляція, але кухня – це завжди волога, краплі жиру та мікрочастинки продуктів у повітрі, які неодмінно потраплятимуть на джерела освітлення. А значить прості та лаконічні форми, за якими простіше доглядати будуть в пріоритеті. Матеріали – скло, метал, пластик. Дерево, особливо натуральне, без лакування - це звичайно гарно, але згодом вплив вологи та жиру буде помітним.

Зони освітлення на кухні

Колись люстра на кухню вибиралася по-залишковому принципу – ось недорога та скромна, значить підійде. Ці часи минули. У сучасній кухні заправляє балом багатоточковість, підпорядкована задачі створення комфорту та поділу на функціональні зони. Усього можна виділити три основні типи освітлення на кухні:

  1. Основне освітлення на кухні. Працює на все приміщення. Це можуть бути як вбудовані в стелю світильники, так і рознесені підвісні джерела світла – люстри та інші варіанти. Тут все залежить від дизайну, самого інтер'єру та вибраного стилю. Яким буде освітлення – спрямованим чи розсіяним – теж вибирати вам, насамперед це ваш комфорт.
  2. Підсвічування обіднього столу або зони їдальні на кухні - вітальні. Це окремий простір, який необхідно виділити та підкреслити. Вибір освітлювальних приладів для підсвічування столу дуже великий - від стилізації під вінтажні лампи розжарення до унікальних дизайнерських композицій. Дуже добре виглядають рішення на низькому підвісі - вони акцентують увагу і при цьому не заважають руху поруч - вони над столом. Також варто звернути увагу на моделі зі змінною яскравістю, що дозволить створити варіативність в освітленні за потребою.
  3. Освітлення робочих кухонних зон. Це стосується не лише освітлення однієї стільниці, де відбувається лише частина процесу приготування. Робоча зона може бути не одна - та ж робота з плитою або раковина також потребує світла. Так, багато витяжних систем мають свої вбудовані лампи, а раковини нині модно ставити біля вікна. Але все це не гарантує якісного освітлення. Про варіанти підсвічування робочих зон на кухні поговоримо окремо.

Крім вище пересиленого підсвічування можна встановлювати в системах зберігання - висувних ящиках та шафах. І що більш вони глибші, тим це актуальніше. Погодьтеся, відкриваючи велику тумбу з приладдям приємно відразу бачити те, що ви шукаєте. Включення відбувається за допомогою відповідних інтегрованих в меблі вмикачів. Також є варіанти елементів декоративного чи вечірнього освітлення – для цоколя, ручок тощо.

Практичності додадуть підключення пристрою зміни інтенсивності освітлення - димера - до окремих елементів декоративного підсвічування, а також застосування датчиків руху. Все це необхідно закладати під час проектування кухонного гарнітура.

Якщо у вас більше ніж одна функціональна зона на кухні – вона також потребує свого освітлення. Вирішили організувати зону для сніданків або острів - не полінуйтеся прикріпити поряд бра або точковий підвіс нагорі. Задумали свій власний домашній бар – виділіть його правильним світловим акцентом. Цікавим рішенням, якщо, звичайно, дизайн кухні дозволяє, буде використання закарнизного підсвічування. Та й не варто забувати про декоративні джерела світла, які в комбінації із загальною системою освітлення створять належний рівень комфорту при перебуванні на кухні.

Підсвічування робочих зон на кухні - вибір є

Всі способи підсвічування робочої зони на кухні за типом виконання можна поділити на два типи - ті, що монтуються на вже на встановлені кухонні меблі, і які встановлюються в заводських умовах при виробництві гарнітура, і від початку передбачені його конструкцією.

  • Накладні світлодіодні корпусні світильники. Найбільш простий варіант, що не вимагає втручання в конструкцію кухні. Кріпляться знизу під шафами, провести проводку нескладно. Сюди з натяжкою можна віднести й навісні LED світильники, що встановлюються зверху на шафах. Правда і висвітлюють вони стільниці лише частково, і більше підійдуть як заміна точковим стельовим світильникам.
  • Врізні світлодіодні світильники - акуратніші та непомітніші, але вже вимагають фразування посадкового місця для їх встановлення, Недорогий вбудований варіант з вибором форм і розмірів.
  • Інтегроване LED підсвічування під дно шаф. Є два варіанти - перший повністю занурюється знизу в шафу і вимагає фрезерування посадкового місця в заводських умовах. Другий - накладний, є прямокутним або трикутним профільом зі світлодіодною стрічкою, і встановлюється на наявну гарнітуру. Останній – дешевше та простіше, але менш естетичний.
  • Ще варіант - це дно, що світиться, такий великий врізний світильник на всю площу нижньої частини вашої шафи. Ще вони інтегруються і в окремі полички. Підбираються за розміром площі дна меблів.
  • Система монорейл та трекові світильники. Являє собою струмопровідну рейку, розташовану під шафами, на яку встановлюються джерела світла в довільному та зручному для вас порядку. Комфортно та практично, дозволяє переміщати світильник у потрібне місце. Можна встановити на гарнітуру, що вже стоїть.
  • Інтегроване підсвічування у кухонний фартух. Складна і недешева система, що являє собою розміщені на стіні LED-джерела світла, і закриті надпровідним матеріалом. Результат – у вас світиться сама стіна. А якщо це не просто біла стіна, а скажемо красивий краєвид – то це ще дуже ефектно.

Всі вище перелічені типи підсвічування робочої поверхні кухні можна обладнати реостатами для зміни яскравості освітлення та всілякими пристроями для включення - пультами ДК, датчиками руху, вмикачами від помаху або дотику, а також інтегруватися в систему "розумного будинку".