Освітлення фасадної частини будинку та інших будівель виконується за допомогою комплексу освітлювальних приладів, і виконує насамперед два основні завдання:

  1. Декоративне або художнє. За допомогою світла ми підкреслюємо загальний архітектурний стиль, окремі деталі та особливості екстер'єру.
  2. Функціональне або практичне. Створюємо необхідний комфорт і безпеку для тих, хто проживає в темний час доби та при недостатньому освітленні.

Саме в такій послідовності здійснюється реалізація освітлення фасадної частини будинку. Сучасні освітлювальні прилади мають достатній рівень функціональності, легко вирішуючи поставлені на них практичні завдання, але перш за все їх призначення - зробити будинок виразнішим, яскравішим та естетичнішим. Гармонійне і правильно спроектоване фасадне освітлення обидва ці критерії поєднує.

Реалізація освітлення фасадного комплексу розпочинається з розробки проєкту. Важливо до монтажу освітлювальних приладів передбачити та виконати розведення електричних кабелів на етапі будівництва будинку та до завершення робіт з ландшафтного дизайну. Так, самі світильники можна купити пізніше, але свердлити отвори та шукати точки підключення в закінченому будинку завдання так собі. Особливо це важливо, якщо передбачається експлуатація “розумного будинку” зі складною системою керування освітленням.

При проектуванні слід врахувати такі особливості:

  • Віддаленість сусідів та загальний характер оточення. Часто буває, що сусідський будинок знаходиться за кілька метрів від вашого, а яскраве світло люблять і хочуть далеко не всі. Адже ви не хочете псувати стосунки? Інші будівлі на ділянці також можуть мати свої джерела освітлення, а наявність дерев, декоративних елементів та інших зовнішніх факторів впливатимуть на очікуваний ефект.
  • Загальний архітектурний стиль, окремі деталі екстер'єру і звичайно, застосовані матеріали при обробці стін. Світле дерево в класичному виконанні не любить надміро яскравого освітлення, водночас як темним стінам кам'яного будинку пари ламп буде замало. Темні кольори взагалі добре "з'їдають" світло. Кутові колони краще виділити підсвічуванням знизу, а розташовані ближче у вхідній групі – світильниками нагорі, які одночасно висвітлять простір перед дверима. Металеві блискучі елементи сильно відбивають світло і це може зіпсувати результат.
  • Економічні та технічні аспекти. Скільки ви готові витратити на організацію фасадного підсвічування, і хто проводитиме монтажні роботи? Так, багато з них можна зробити самостійно, але далеко не все. Не варто забувати, що крім самих світильників потрібні кабелі та інші аксесуари. Кабель - не простий, а в посиленій гумовій ізоляції для зовнішньої проводки. При прокладанні під ґрунтом його укладають у металевий рукав.

Важливо пам'ятати, що фасадне освітлення - це лише зовнішнє підсвічування, і його характер та інтенсивність не повинні впливати на загальне освітлення всередині будинку. Ловити відблиски на крані телевізора через світло, що пробивається зовні, - ознака поганої реалізації фасадного підсвічування. Виправляється зміною розміщення та регулюванням спрямованості світильників.

Для організації фасадного освітлення будинку використовуються світильники для зовнішньої установки, що мають ступінь захисту IP54 та вище. Оптимальними будуть LED-лампи 5-20 ват, і колірна температура 2000-3000, рідше 4000 К. Кут освітлення - різний, вибираються під завдання, зазвичай це від 10 до 60, рідше більше, до 120 градусів. Світло - як спрямоване, так і розсіяне.

Застосовуються такі різновиди освітлювальних приладів:

  1. Вуличні світильники, що вбудовуються. Є модифікації для розміщення як у горизонтальній (у підлозі та під дахом), так і у вертикальній площині – стіні. Вибір форм та функціоналу є, і чималий. Монтаж – не найлегший, є нюанси.
  2. Накладні вуличні світильники. Моделі з кріпленням під козирком - дахом та на стіну, а також прожекторного типу. Завдяки великому вибору форм дуже декоративні, багато модифікацій із регулюванням напряму світлового потоку. Простіше монтуються, можна на закінчені стіни та поверхні.
  3. Двонаправлені вуличні світильники. Накладна модель, у якої дві лампи світять у протилежні боки. Розміщуються на стіні, забезпечуючи її підсвічування, підлоги та козирка одночасно. Чудовий варіант для одноповерхового будинку з невисокими стінами – рівне світло дозволяє візуально збільшити фасад світловим акцентуванням зверху та знизу.
  4. Вуличні підвісні світильники та вуличні бра. Дуже декоративні, помітні і є виразним елементом екстер'єру будинку. Різновидів море - від класики в бронзі до футуристичних хай-тек моделей з розвиненою механізацією регулювань. Як і інші накладні моделі, монтуються після обробки.
  5. Усілякі наземні моделі, що встановлюються на відстані від будівлі. Це можуть бути вуличні світлові стовпчики, особливо з регульованими лампами та ґрунтові вуличні прожектори спрямованого світла. Усі варіанти вимагають прокладання захищеного силового кабелю під ґрунтом.

Залежно від завдань - створити заливаюче світло або підсвічування, що акцентує, певні частини екстер'єру і підбирається той чи інший вид світильників, або формується освітлювальний комплекс з моделей різного типу. І це ми не згадали про такі специфічні види освітлювальних приладів, як світлодіодні стрічки або гірлянди, які застосовують при створенні контурного або динамічного освітлення. Чим складніше в архітектурному виконанні будівля – тим більше сенсу звернутися до професіоналів. Дуже вже є чимало нюансів.