Тераса - припіднятий над рівнем ґрунту штучний майданчик, що служить невід'ємною частиною комплексу житлового заміського будинку. Уявити сучасний будинок без тераси вже неможливо, часто вона входить у конструктив із самою будівлею та має загальний фундамент. Це місце відпочинку і значної частини проведення часу в теплу пору року, на терасі їдять, працюють, грають та приймають гостей. Є безліч різних типів конструкцій та форм, як приєднаних до будинку, так і таких, що стоять окремо або навіть розміщені на даху чи поверсі будівлі, які можна об'єднати під загальною назвою тераса. Це різні веранди, перголи, альтанки, відкриті, напіввідкриті або закриті тераси, з дахом або без, патіо, тераси – кокони та тераси – балкони. Яка б конструкція не була — тераса, як місце активності людини потребує організації освітлення, і тут є свої технічні, естетичні та інші особливості.
Перший і найважливіший момент у освітленні тераси чи другого простору на відкритому повітрі – це безпека. Тут важливо врахувати такі моменти:
- Захищеність усіх освітлювальних приладів та додаткових елементів. Світильники для тераси повинні мати клас захисту від проникнення вологи і пилу не менше IP44, а краще вище. Особливо це важливо для повністю відкритих просторів без даху. Це саме стосується і вимикачів, датчиків та інших компонентів. Важлива здатність всіх елементів працювати за будь-яких температурних перепадів, у будь-яку пору року.
- Проводка. Кабелі для зовнішньої прокладки, крім вологостійкості, мають відповідні механічні характеристики та підвищену довговічність. Для підведення електроживлення, особливо для окремих і віддалених освітлювальних приладів, необхідні або спеціальні посилені дроти, або прокладка в коробі, трубі чи гофрі. Важливо наперед врахувати всі моменти прокладання кабелю, склавши план і провівши всі роботи на етапі будівництва. Змінювати кабель, що згнив у ґрунті, шукати місце пошкодження, руйнуючи недешевий газон — заняття не найприємніше у всіх аспектах.
По зовнішності та естетиці – елементи зовнішнього освітлення підбираються під терасу, з урахуванням її дизайну, застосованих матеріалів, переважаючого натурального або другого освітлення, і звичайно бажань самого власника. Але багато деталей оформлення необхідно враховувати при будівельних роботах, і тут корисно відвідати магазин з гарним вибором компонентів, і вже мати відповідне уявлення, що має вийти в кінцевому підсумку.
Краще це все робити, звернувшись до професіоналів, особливо щодо технічної частини. Далеко не кожен власник будинку може правильно розрахувати оптимальну електричну схему, з необхідною кількістю запобіжників та автоматів, організувати дренаж там, де це необхідно, або просто врахувати нюанси кріплення. Все це в майбутньому впливає як на безпеку ваших близьких, так і на загальну довговічність тераси чи другого зовнішнього простору.
Які обрати світильники для тераси?
Варіантів на ринку багато, і можна підібрати та купити світильники для тераси на будь-який смак, дизайн та функціональну потребу. Слід розглянути такі освітлювальні прилади:
- Врізні споти. Вони ж світильники направленого світла, що вбудовуються в стелю. Застосовуються у критих терасах. Вимагають інтеграції в конструкцію даху, а отже, початкової закладки в її проєкт.
- Накладні вуличні світильники. Виконують ті ж функції, що й попередні, але монтувати їх простіше, потрібно лише провести кабель, і це дозволяє їх встановити на існуючу терасу.
- Вбудовані вуличні світильники в підлогу. Ідеальний варіант для відкритих терас без стін, містків, тротуарів та інших архітектурних елементів, де важливо зберегти чистоту простору. Потрібна якісна проводка.
- Вуличні бра для загального підсвічування. Вимагають місця для кріплення на певній висоті — це можуть бути стовпи, стіни, колони. Просто вмонтовуються, як і накладні світильники. Форми дуже багато, дуже декоративні, стають виразним елементом дизайну.
- Вуличні освітлювальні стовпчики. Існують у багатьох варіантах виконання, за висотою та формою. Низькі моделі добре виділяють краї доріжок чи газонів, високі модифікації стають помітною деталлю всього ландшафтного дизайну.
- Приховане LED - підсвічування. Пропонує багато варіантів реалізації, просте в монтажі та розміщенні, економне, і дозволяє створювати дуже гнучкі та оригінальні світлові композиції. Відмінний варіант підсвічування сходів. Сучасний та дуже актуальний спосіб освітлення тераси.
- Вуличні торшери. Мобільне джерело світла, що найчастіше застосовується на відкритих просторах, коли неможливо організувати верхнє освітлення. Якщо у вас є тераса для прийняття сонячних ванн, але ввечері ви хочете на шезлонгу почитати книгу – це добре рішення.
- Вуличні ліхтарі. Особливо гарні в паркових зонах, при підсвічуванні лавок, освітленні артоб'єктів. Масивні конструкції, що вимагають підготовки місця встановлення та закладання фундаменту. У приватному домобудуванні зустрічаються рідко.
- Вуличні підвісні світильники. Мають гнучкий, часто досить низький або регульований підвіс. Прості у монтажі, декоративні, легко встановлюються на існуючі тераси та інші екстер'єрні елементи, аж до безпечного розміщення на деревах.
- Декоративні вуличні світильники. Функціональні дизайнерські освітлювальні прилади, виконані у вигляді різних геометричних форм – кулі, зірки, квадрата, овалу тощо. Ідеальні для створення атмосфери, підкреслять архітектуру та ландшафтний дизайн.
- Прожектори. Джерело спрямованого світла, що використовується як додатковий. Застосовується для світлового акцентування архітектурного чи дизайнерського об'єкта, підсвічування елементів будівель, дерев та інших насаджень.
Окрім самих світильників, в організації освітлення тераси або інших зовнішніх архітектурних форм використовуються компоненти, що розширюють зручність та функціональність використання освітлювальних приладів. Велике поширення набули вимикачі з датчиками руху, димери для регулювання інтенсивності освітлення, а також підключення до загальної системи управління "розумного будинку". Світильники для терас можуть бути з живленням як на 220, так і 24 В, також є незалежні моделі, забезпечені акумулятором і сонячною батареєю.
Як джерело світла використовуються всі типи ламп, але з найбільш актуальних варто виділити сучасні світлодіодні лампи. Вони довговічні, надійні, дуже економічні, і зараз домінують у зовнішньому освітленні. Щодо температури світла — це вирішується в кожному окремому випадку, адже багато залежить від матеріалів тераси, їх кольору, меблів та декору. Найчастіше використовується досить м'яке, приглушене світло, але можуть знадобитися і різкіші світлові акценти, скажімо на столі. Важливо враховувати й спрямованість світла — все-таки в темний час доби людські очі більш чутливі до перепадів освітлення, і частіше розсіяний потік буде кращий. Але тут уже все на ваш смак, особливості самої тераси та сценарію її використання.